OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

   

                                                                                                                        


Celé sa to vlastne začalo na prelome 50. a 60. rokov 20. storočia na Jamajke. Vzniká tu subkultúra zvaná RUDE BOYS alebo tiež SCOFFLAWS, zložená najmä z nezamestnaných pouličných bitkárov a zlodejíčkov z chudobných častí Kingstonu so zlou povesťou. Inšpirovaný americkými filmami sa obliekali a správali ako americký mafiáni 20. a 30. rokov. Nosili čierne obleky, biele košele s kravatami a takzvané Pork Pie Hats klobúky, pričom toto tradičné oblečenie bolo často doplnené zbraňou. Na jamajských dancehalloch pravidelne vyvolávali potýčky a bitky a preto boli nazývaný aj DANCEHALL CRASHERS. Ich hudbou sa stáva ska. Po roku 1966 sa z tohto hudobného žánru vyvíja takzvané rocksteady, kde častou témou textov sú rude boys a ich životný štýl.

Obrovská chudoba spôsobuje na Jamajke výraznú vlnu vysťahovalectva, najmä do Anglicka, kde kvalitný priemysel vytvára vidinu kvalitného zárobku. Tu sa vyvíjala kultúra MODS, ktorá mala korene v 50. rokoch v Taliansku. Vďaka rozmáhajúcemu sa priemyslu nemá robotmícka mládež núdzu o prácu a tak si môže dovoliť obliekať sa do drahých značkových oblekov, košieľ Ben Shermen doplnených kravatami. To je výrazná podoba s Rude Boys. Ďalšou podobnosťou je obľuba ska a rocksteady hudby, ktorá do Anglicka dorazila spolu s prisťahovalcami. Čierny sa stávajú ich vzormi. Chodia na ich koncerty, tancujú a zabávajú sa spolu.

Zrazu je však každý mode, každý sa vozí na skútri a oblieka sa do obleku. Kultúra skomerčnela. Preto sa malá skupina Mods rozhodla vrátiť ku koreňom. Títo sa nazývali HARD MODS, nosili krátke vlasy a prišla aj istá zmena v obliekaní. Typické bolo pre nich odmietanie popu a neskôr Hippies. Avšak Mods prežívajú dodnes. Hard mods sú v podstate priamimy predchodcami SKINHEADS. Tý vznikajú približne v roku 1969, pomenovaný podľa krátkych zostrihov. Nosia robotnícke topánky Dr. Martens, nohavice Levi`s, vetrovky Donkey Jacket a podobne. Ostávajú však aj prvky mods štýlu, košele Ben Shermen, polokošele Fred Perry... Mení sa výraznejšie aj správanie, keď skinheads vyhľadávajú konflikty a fyzické potýčky. Sú tiež často veľkými futbalovými a boxerskými fanúšikmi. Preto sa časom dostávajú do obľuby značky ako Lonsdale, či Everlast, vyrábajúce okrem oblečenia aj boxersky materiál.

Spomalenie rocksteady spôsobilo vznik Reggae. Tento nový hudobný štýl našiel odbytisko najmä u Rude Boys ale výrazne tiež u Skinheads, kde sa vytvorili ďalšie odnože ako Skinhead Reggae, či Kinky Reggae, s textami o sexe, chlaste a pod. Najznámejší interpret tohto štýlu je asi Desmond Dekker. Rasta Reggae, vznikajúce na Jamajke okolo roku 1971, však už vačšinou Skinheads neoslovuje. Nechápu prečo sa spieva o harmónii a spolužití v miery:-) Rastamani ich tiež považujú za pubertálnych hajzlíkov.

Teraz niečo k punku. Ten vzniká v prvej polovici 70. rokov. Jeho vznik ovplivnili americké undergroundové kapely ako Ramones či Blondie. V amerike však nenašiel živnú pôdu a zdalo sa že to bude len lokálna New Yorská záležitosť. Vtedy prichádzajú Sex Pistols a punk sa v novom šate dostáva do Európy. Žiadne pravidlá v hudbe ani obliekaní, kde sa kombinujú rôzne štýli. Rozvýja sa ohromná subkultúra rúcajúca zavedené dogmy. Punku v Európe predchádzali iné štyli ako napríklad Garage Rock či Pub Rock. Neskôr sa punk začal tiež miešať s Reggae hudbou, čoho vinníkom bol najmä Lee "Scratch" Perry.

Ska začína koncom 70. rokov sprevádzať akýsi plagátový štýl založený nezávislou gramofónovou spoločnosťou Jerryho Dammersa, gitaristu skupiny Specials, 2Tone. Táto spoločnosť dala neskôr aj názov novému ponímaniu Ska hudby. Tradičným symbolom je čierno biela šachovnica, hudba je pre čiernych aj bielych, a postavičky Walt Jabsco a Beat Girl.

Oblečenie Skinheads sa trochu mení. Nosia sa vyhrnuté rifle doplnené trakmi, často aj riflové bundy, letecké bundy Bombers, krátke bundy Harrington a pod. Klasicky pochádzajú z pracujúcej triedy, počúvajú Ska a Punk, pričom vzniká nová odnož punku, takzvaný Oi! punk. Slovo Oi! je odvodené od pokrikov na štadiónoch. typickým predstaviteľom tohto štýlu je napr. Angelic Upstarts, či Cockney Rejects. Chudoba však vnáša do anglicky boj o pracovné miesta a preto sú prisťahovalci už často braný ako konkurencia. Do toho sa ešte votrela fašizoidná strana National Front a nastávajú temné časy. Prvý väčší konflikt sa odohrá v roku 1981 kde pred koncertom kapiel 4-Skins, Bussines a Last Resorts, rasistický Skinheads vykrikujú heslá National Front a útočia na tu žijúcich prisťahovalcov. Tý následne zaútočia na koncertnú sálu a rasistov musí vyslobodiť až polícia. Od tej doby je tažké zbaviť sa nálepky Oi! = fašizmus, skinheadské kapely, i keď nie fašistické, majú problémy s vystupovaním. Náckovia, nazývaný tiež BONEHEADS, si založia vlastný štýl podobný Oi!, zvaný Rock Against Comunism, ktorého zakladateľom bol Ian Stuart. Preberajú oblečenie skutočných Skinheads, inak s nimi nemajú nič spoločné. Skupiny začínajú vystupovať pod heslom Oi! proti rasizmu, organizujú sa kampane na boj proti nacizmu. Táto demagógia sa však bohužiaľ šíri napriek tomu ďalej. Do Európy, Ameriky, Austrálie... No všade tam kde sa objavuje rasizmus, objavuje sa aj antirasizmus. A tak v amerike, ako reakcia na premnoženú rasistickú háveď, vzniká S.H.A.R.P., SkinHeads Against Racial Prejudice, skinheadi proti rasovým predsudkom. Jedná sa o istú frakciu vo vnútry skinheads, bojujúcu priamo proti rasizmu, nacizmu, antisemitizmu a pomýleným ideológiam. Známy je výrok Roddyho Morena, gitaristu skupiny The Oppressed a jedného zo zakladateľov SHARP: "Skutočný Skin nie je rasista, bez jamajskej kultúry by Skinheads neexistovali! Bola to jamajská kultúra zmiešaná s britskou kultúrou pracujúcej triedy, ktorá spravila Skinheads tým čím sú". V Európe sa SHARP dostáva k slovu najprv v Anglicku, odkiaľ expanduje do celej Európy. Nejedná sa o organizáciu či konkrétnu ideológiu, ale skôr o osobný postoj každého skinheada. Dokladom toho sú aj rôzne politické postoje prívržencou SHARP, od krajnej ľavice až po striktne apolitický postoj. So SHARP tiež vzniká myšlieka akéhosi bratstva medzi punkáčmi a skinheadmi, Punks & Skins United.

 
Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok